Polska BZWBK kinoplex Facebook

O FESTIWALU

 

 

Rozwój ludzki jest procesem zwiększania możliwości ludzkich wyborów. Najbardziej zasadnicze z nich to możliwość długiego i zdrowego życia, zdobycie wykształcenia i cieszenie się przyzwoitym standardem życiowym. Dodatkowe wybory to polityczna wolność, zagwarantowanie praw człowieka i szacunek dla samego siebie.
(Human Development Report 1990:10)

 


Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC „Globalny Rozwój w Kinie” jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecim na świecie innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne.

 

Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty.

 

To unikalne połączenie przyjemnego z pożytecznym: kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie, kampanii społecznych, debat i dyskusji.
Przegląd festiwalu prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu, w Polsce, możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata.

 

Filmy, które inspirują do myślenia i pozwolą odkryć świat na nowo!

 

Polska należy do grupy 40 najbogatszych państw świata, w skali międzynarodowej jesteśmy krajem wysokorozwiniętym. Od kilku lat nasz kraj jest nie tylko biorcą, ale także i dawcą pomocy zagranicznej. Na pomoc innym krajom wydajemy około 2 miliardy złotych rocznie. Unia Europejska wydaje na wsparcie społeczeństw Globalnego Południa setki miliardów euro.
Co to oznacza? Komu i w jaki sposób pomagamy? Dlaczego decydujemy się wspierać innych ludzi, często żyjących w krajach odległych od Polski i Europy?

 

Globalizacja w dużym stopniu uzależniła od siebie społeczeństwa żyjące w różnych miejscach na świecie, spowodowała, że problemy krajów słabo rozwiniętych urosły do rangi problemów globalnych. Równocześnie jednak przepaść ekonomiczna pomiędzy bogatą północą (tzw. Globalną Północą) a biednym południem (tzw. Globalnym Południem) nieustająco pogłębia się. Niekontrolowany przyrost ludności świata i towarzyszące mu bezrobocie wywołują skrajne ubóstwo, epidemie głodu i chorób zakaźnych. Wybuchają kolejne konflikty, które wymuszają na krajach bogatszych kosztowne interwencje. Nadmierna konsumpcja powoduje wyczerpywanie się zasobów naturalnych i dramatycznie pogarsza stan środowiska naturalnego. Problemy te to tylko wycinek z bardzo długiej listy wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat.

 

Czy robimy wystarczająco dużo, aby zaradzić tym problemom? Czy jesteśmy jeszcze w stanie kontrolować bieg wypadków? Organizacja Narodów Zjednoczonych zdefiniowała najważniejsze Milenijne Cele Rozwoju, które chce osiągnąć do 2015 roku – wśród nich między innymi likwidację ubóstwa. Czy uda nam się to osiągnąć? Festiwal „Globalny Rozwój w Kinie” jest miejscem, w którym chcemy zadać takie pytania i spróbować znaleźć odpowiedzi.